fbpx

ES FAN COIL RADIATOR

Smart radiator som kan varme, køle, affugte og cirkulere luften i rummet

HOVEDFUNKTIONER

  • Opvarmning, afkøling, affugtning og luftcirkulation
  • Indbygget timer
  • Nattilstand / lydløs i drift
  • Justerbar blæsefunktion
  • Indstilling af rumtemperatur
  • Automatisk tastelås aktiveres efter 10 sekunder uden betjening.

Produkt

BESKRIVELSE

ES-Fan Coils, er dybest set en radiator med en ventilator, der cirkulerer luften omkring varmeveksleren.

Fan Coil enheden bruger vand som medium og kan bruges både til opvarmning og afkøling af det rum den er placeret i. Ved at cirkulere luften omkring varmeveksleren stiger varmeoverførslen til luften dramatisk. Dette betyder, at vandtemperaturen kan sænkes ret meget og mens du stadig vil opnå den ønskede stuetemperatur. Lavere vandtemperatur øger også varmesystemets effektivitet.

Brugervenligt

kontrol display

Kontrol displayet gør det nemt og hurtig for dig at justere alle temperaturindstillinger på få sekunder.

Top kvalitet til det nordiske klima

ES Fan coil radiator

Sammen med vores professionelle partnere tilbyder vi vores kunder en sikker levering og installation til konkurrencedygtige priser.

Yderligere information

Tilbud, Data & Downloads

FCF Fan Coil Converter FCF 1550-3W-V3FCF 3100-3W-V3FCF 4600-3W-V3FCF 6300-3W-V3
Type120193 GULV120194 GULV120195 GULV120196 GULV
Effekt – køl (a)kW0,751,52,23,10
VandgennemstrømningI/h142302453573
VandtrykfaldkPa7,09,022,028,0
Effekt – varme (b)kW0,992,02,84,2
VandgennemstrømningI/h142302453573
VandtrykfaldkPa6,507,0018,5024,50
Effekt – varme (c)kW1,553,104,606,30
VandgennemstrømningI/h162343471600
VandtrykfaldkPa7,007,5019,0025,00
Vandmængdel0,480,851,151,48
Maks. trykBar10101010
Vand forbindelsetumG1/2G1/2G1/2G1/2
Luftgennemstrømning maks.m3/h160320460580
Luftgennemstrømning min.m3/h50150200300
StrømforsyningV/ph/Hz230/150230/150230/150230/150
Maks. strømA0,120,160,210,24
Maks. effektW14232733
Maks. lydniveaudB(A)39404242,1
Min. lydniveaudB(A)19,818,319,121
L/H/Dmm694/580/129894/580/1291094/580/1291294/580/129
Vægtkg16222834

FÅ ET TILBUd

Udfyld dine detaljer og vi kontakter dig snarest!

Tak for din besked!

Vi kontakter dig,
snarest muligt!

Kan du ikke vente?

Du er velkommen til at kontakte os, så svarer vi hellere end gerne alle dine spørgsmål..
Du er også velkommen til at ringe til os på +45 70 60 56 25